بالابر ساختمانی

بالابر ساختمانی چیست؟

بالابر را وسیله یا مکانیزمی گویند که از آن برای حمل، انتقال و جابجایی بار به ارتفاع های مختلف استفاده می کنند. نیروی بالابر در دستگاه مختلف توسط انواع مکانیزم ها ایجاد می گردد. در هرکدام از بالابرها عواملی مانند قدرت، ظرفیت، قیمت تمام شده، محیط کاری، ایمنی و نوع کاربرد نوع مکانیزم را مشخص می کند.

ساده ترین بالابر ها، بالابرهای ساختمانی می باشد که از آن برای بالا و پایین بردن مصالح جهت ساخت و ساز استفاده می گردد. در این نوع از بالابرها باکت حمل مصالح به سیمی متصل شده و با شروع کار الکتروموتور می توان عمل جابه جایی بین طبقات را انجام داد.

بالابرهای ساختمانی که به بالابر مصالح نیز معروف هستند، جهت جا به جایی مصالح، تجهیزات و گاها نفرات به کار گرفته می شوند. این محصولات دارای پایه و ریل استاندارد برای حفاری چاه و حمل مصالح ساختمان بوده و همچنین دارای یک وینچ فوق العاده محکم می باشد.

از آنجا که بالابر ساختمانی با ایمنی و سرعت کار ارتباط مستقیم دارند کیفیت آن ها دارای اهمیت بسیاری می باشد. لطفا جهت دریافت لیست قیمت بالابر ساختمانی با کارشناسان فروش ما در شرکت پارس ایمن الکترونیک تماس حاصل نمایید.

انواع بالابر ساختمانی

** بالابر ساختمانی تک فاز

** بالابر ساختمانی سه فاز

انواع کلید فرمان سیار بالابر مصالح

** کلید فرمان سیار با سیم

** کلید فرمان سیار بی سیم

قطعات بالابرهای ساختمانی یا وینچ ساختمانی

بالابر ساختمانی از قطعات مختلفی چون:

** استراکچر

** الکتروموتور

** گیربکس

** کلید برق

** پولی

** سیم بکسل

** باکت

** و دیگر تجهیزات تشکیل می شوند.

 

 

فروش بالابر ساختمانی

نکاتی که باید در خرید بالابر ساختمانی مورد توجه قرار گیرد:

** برای بالابرهای ساختمانی دارا بودن ریل بلند که باعث ایجاد فاصله مناسب از ساختمان شده و مانع از گیر کردن مصالح به ساختمان می شود.

** قرقره دستگاه بزرگ  باشد به صورتی که بتواند سیم را به اندازه کافی بپیچد تا از پیچیده شدن سیم دور شفت گیربکس و آسیب های بعدی جلوگیری کند.

** قلاب دستگاه دارای مقاومت مناسب جهت بلند کردن بار ۴۰۰ کیلوگرمی باشد.

** سیم بکسل از لحاظ کیفی و مقاومتی در سطح استاندارد باشد.

** شاسی مقاومت لازم جهت تحمل بار را داشته باشد.

** بالابر دارای کالسکه ته بسته یا رولیکی باشد.

** کیفیت گیربکس بالابر باید در سطح مطلوبی باشد تا ظرفیت مناسب را جهت حمل بار داشته باشیم.

مزایای بالابر ساختمانی یا مصالح بر

– دستگاه دارای بازوها و پایه هایی از لوله های ضخیم، با گوشت زیاد و یک تکه می باشد.

– دستگاه قابلیت نصب ترمز و همچنین نصب ریموت کنترل را دارا می باشد.

– بالابرهای عرضه شده توسط شرکت فامکو دارای بهترین نوع الکتروموتور با سیم پیچی تمام مس دو خازنه خشک و با کیفیت ترین نوع گیربکس با ۶ ماه گارانتی تعویض می باشند.

 

نحوه انتخاب بالابر ساختمانی

سه مولفه مهم در انتخاب الکتروموتور بالابر

– توان یا قدرت الکتروموتور که در بالابرهای ساختمانی از ۲ تا ۱۰ اسب بخار متغیر است.

– سرعت یا تعداد دوران الکتروموتور که دو نوع ۱۴۰۰ دور و ۳۰۰۰ دور در بالابرها رایج می باشد.

– تک فاز یا سه فاز بودن الکتروموتور

نکته: الکتروموتورهای ۳ اسب به صورت تکفاز و سه فاز قابل سفارش هست، اما الکتروموتورهای بالاتر از ۳ اسب فقط به صورت سه فاز موجود می باشند.

الکتروموتور های مورد استفاده در بالابر

– الکتروموتور موتوژن

– الکتروموتور زیمنس

– الکتروموتور الکو

– الکتروموتور چینی

نکته: در بالابرهای ساختمانی استفاده از موتورهایی با تعداد دور بالا توصیه نمی شود، زیرا این دسته از موتورها سرعت بالابرها را بالا برده و کنترل آن را مشکل می نمایند. یکی از دلایل اصلی حوادثی که در استفاده از بالابر های ساختمانی روی می دهد استفاده از موتورهای با دور بالا می باشد.

اجزاء بالابر ساختمانی

استراکچر و خرپا

الکتروموتور (دینام)

گیربکس

باکت

قرقره (وینچ)

شاسی

استراکچرها و خرپاها

لوله های به کار رفته در پایه های بالابر از لوله های نمره ۶ و ۸ گازی می باشند که به سفارش مشتری قابل تغییر و ارتقا می باشد.

گیربکس بالابر

گیربکس موجود در بالابر ساختمانی جهت انتقال دور از الکتروموتور به کار می رود. گیربکس  به کار رفته در بالابر مصالح از نوع حلزونی می باشد که قابلیت قفل کردن دارد تا در زمان هایی که ممکن است موتور از کار بیافتد بار برنگشته و سیستم قفل شود.

گیربکس بالابر ساختمانی

الکتروموتور (دینام) بالابر

الکترموتور موجود در بالابر ساختمانی جهت ایجاد نیروی محرک به کار می رود. دو مشخصه مهم در بالابرها که کارکرد الکتروموتور رو تحت تأثیر قرار می دهد ظرفیت حمل بار بالابر و ارتفاع موثر حمل بار می باشد.

باکت بالابر

باکت موجود در بالابر ساختمانی وظیفه حمل مصالح و بار را بر عهده دارد و در ظرفیت های مختلف ساخته شده و به بازار عرضه می گردد.

باکت بالابر ساختمانی

قرقره (وینچ) بالابر

قرقره موجود در بالابر ساختمانی جهت جمع کردن و هدایت سیم بکسل به کار می رود. قرقره های معمولی تا ۳۵ متر سیم بکسل را می تواند به دور خود جمع کند و بیشتر ازین متراژ بایستی قرقره تغییر کند.

قرقره یا وینچ بالابر ساختمانی

سیم بکسل بالابر

سیم بکسل یا طناب فلزی جهت استفاده در انواع دستگاه های بالابر، جرثقیل ها و همچنین جهت بلند کردن و حرکت بارهای مختلف به کار می روند. بسته به محل مورد نیاز و نوع ساختار، سیم بکسل دارای ضریب انبساط و انعطاف پذیری، طرح ها و قطرهای مختلف می باشد. بالابر ساختمانی دارای ۲۰ متر سیم بکسل می باشد که قابلیت افزایش آن در صورت نیاز مشتری وجود دارد.

نکات مهم در خرید بالابر ساختمانی

– قرقره دستگاه به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند سیم بکسل را به اندازه کافی بپیچاند و از پیچیده شدن سیم دور شفت گیربکس و به وجود آمدن حوادث جلوگیری نماید.

– قلاب مورد استفاده در دستگاه مقاومت مناسب جهت بلند کردن بار را با توجه به ظرفیت بالابر داشته باشد.

– سیم بکسل مورد استفاده در دستگاه از لحاظ کیفیت و مقاومت در سطح مناسب و استاندارد باشد.

– لوله ها و پایه های دستگاه که شاسی دستگاه را تشکیل می دهند مقاومت لازم جهت بار را داشته باشند.

– کیفیت گیربکس مورد استفاده در دستگاه در سطح مطلوبی بوده تا ظرفیت مناسب را جهت حمل بار داشته باشد.

– دارا بودن ریلی بلند که باعث ایجاد فاصله مناسب بالابر از ساختمان شده الزامی است تا از گیر کردن مصالح به بدنه ساختمان جلوگیری کرد.

نکته: در زمان انتخاب شاسی مناسب برای بالابر می بایست دقت لازم را به عمل آورد زیرا شاسي می بایست مقاومت لازم را براي بار با ظرفيت تعيين شده را داشته باشد. ساختار باكت بايد به گونه ای باشد كه ورق آن مقاومت لازم را داشته باشد و زیر  فشار دچار دفرمگي نگردد.

 

 

راهنمایی و مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۲۸۷۶۹۸۹

واحد فروش :     ۸۸۰۶۸۴۱۴ -۰۲۱            ۸۸۲۱۶۶۹۳ -۰۲۱               ۸۸۲۱۶۷۱۵ -۰۲۱

 

 

 

شرکت پارس ایمن الکترونیک