بالابر ساختمانی

بالابر ساختمانی چیست

بالابر را وسیله یا مکانیزمی گویند که از آن برای حمل، انتقال و جابجایی بار به ارتفاع های مختلف استفاده می کنند. نیروی بالابر در دستگاه مختلف توسط انواع مکانیزم ها ایجاد می گردد. در هرکدام از بالابرها عواملی مانند قدرت، ظرفیت، قیمت تمام شده، محیط کاری، ایمنی و نوع کاربرد نوع مکانیزم را مشخص می کند.

ساده ترین بالابر ها، بالابرهای ساختمانی می باشد که از آن برای بالا و پایین بردن مصالح جهت ساخت و ساز استفاده می گردد. در این نوع از بالابرها باکت حمل مصالح به سیمی متصل شده و با شروع کار الکتروموتور می توان عمل جابه جایی بین طبقات را انجام داد.

در واقع می توان گفت که بالابر ساختمانی یکی از اصلی ترین تجهیزات ساختمانی است که در تمامی ساختمان های در حال ساخت یا در حال بازسازی حداقل می توانید یکی از آن ها را ببینید. کاربرد اصلی بالابر ساختمانی در حمل مصالح مختلف بوده و تجهیزی است که وجود آن برای ساخت یک ساختمان الزامی است. اجزای بالابر ساختمانی شامل الکتروموتور، گیربکس، وینچ، سیم بکسل، جعبه نگهدارنده، پایه ها، ریل، کرپی ها، قلاب و باکت می باشد. همچنین این دسته از بالابرها قابلیت نصب ترمز و ریموت کنترل جهت کنترل از راه دور را نیز دارا می باشند.

بالابرهای ساختمانی که به بالابر مصالح نیز معروف هستند، جهت جا به جایی مصالح، تجهیزات و گاها نفرات به کار گرفته می شوند. این محصولات دارای پایه و ریل استاندارد برای حفاری چاه و حمل مصالح ساختمان بوده و همچنین دارای یک وینچ فوق العاده محکم می باشد.

از آنجا که بالابر ساختمانی با ایمنی و سرعت کار ارتباط مستقیم دارند کیفیت آن ها دارای اهمیت بسیاری می باشد. لطفا جهت دریافت لیست قیمت بالابر ساختمانی با کارشناسان فروش ما در شرکت پارس ایمن الکترونیک تماس حاصل نمایید.

فروش بالابر ساختمانی در تهران

شرکت پارس ایمن الکترونیک ا بیش از ۱۲ سال سابقه فعالیت در زمینه انواع بالابر ساختمانی و هیدرولیکی، یکی از شرکت های فعال در زمینه فروش ، نصب و راه اندازی انواع بالابر ساختمانی در تهران می باشد. جهت دریافت قیمت یا مشاوره قبل از خرید و یا سفارش بالابر خانگی متحرک می توانید با شماره های درج شده سایت تماس بگیرید و از مشاوره با کارشناسان ما بهره ببرید.

مزایای بالابر ساختمانی یا مصالح بر

دستگاه دارای بازوها و پایه هایی از لوله های ضخیم، با گوشت زیاد و یک تکه می باشد.

دستگاه قابلیت نصب ترمز و همچنین نصب ریموت کنترل را دارا می باشد.

بالابرهای عرضه شده توسط شرکت فامکو دارای بهترین نوع الکتروموتور با سیم پیچی تمام مس دو خازنه خشک و با کیفیت ترین نوع گیربکس با ۶ ماه گارانتی تعویض می باشند.

کاربردهای بالابرهای ساختمانی

تخلیه و بارگیری کامیون ها، نصب ماشین آلات

حمل بار در کارخانه ها، معادن، اسکله ها، انبارها جهت بلند کردن مواد مختلف

✔ بالا بردن مصالح ساختمانی در مقیاس کوچک و صنعتی

ویژگی های یک بالابر ساختمانی خوب

دارای ظاهری زیبا و اندازه ی مناسب باشد.

جنس دندانه های گیربکس مورد استفاده با کیفیت باشد.

دارای ریل ها و پایه های با مقاومت و ایمنی بالا باشد.

الکتروموتور مورد استفاده در آن دارای سیم پیچی تمام مس با کیفیت و توان بالا بوده و نیاز به آمپر کمی داشته باشد.

مشخصات فنی بالابر ساختمانی

بالابرهای ساختمانی در انواع ۳۵۰، ۵۰۰، ۷۵۰ و ۱۰۰۰ کیلوگرمی ساخته شده و به بازار عرضه می گردند، البته در مدل های بالای ۵۰۰ کیلوگرم حتما باید تکیه گاه به صورت کاملا مطمئن به زمین محکم شده و جوش داده شود تا امکان کله کردن بالابر به صفر برسد، همچنین در بالابرهای بالای ۵۰۰ کیلو وجود ترمز الزامی است. عملکرد بالابرهای ساختمانی شباهت زیادی به ستون ریزها دارد.

ظرفیت اسمیظرفیت مفیدتوان الکتروموتورمدل گیربکس
۳۵۰ کیلوگرم۲۵۰ کیلوگرم۳ اسب بخار تکفازVF85
۵۰۰ کیلوگرم۴۰۰ کیلوگرم۵/۵ اسب بخار سه فازVF110
۷۵۰ کیلوگرم۶۰۰ کیلوگرم۵/۷ اسب بخار سه فازVF150
۱۰۰۰ کیلوگرم (۱ تن)۹۰۰ کیلوگرم۱۰ اسب بخار سه فازVF180

همچنین سرعت بالابرهای ساختمانی به طور معمول ۲۱ متر بر دقیقه می باشد. یعنی در بالابرهای استاندارد که دارای سیم بکسل ۲۰ متری می باشند، میزان زمان رسیدن از نقطه اول (زمین) به نقطه آخر (پشت بام)  حدودا یک دقیقه طول می کشد.

انواع بالابر ساختمانی

 بالابر ساختمانی تک فاز

 بالابر ساختمانی سه فاز

انواع کلید فرمان سیار بالابر مصالح

** کلید فرمان سیار با سیم

** کلید فرمان سیار بی سیم

اجزای اصلی بالابر ساختمانی

بالابر ساختمانی از قطعات زیر تشکیل شده اند:

استراکچر

لوله های به کار رفته در پایه های بالابر از لوله های نمره ۶ و ۸ گازی می باشند که به سفارش مشتری قابل تغییر و ارتقا می باشد.

الکتروموتور

الکتروموتورها نیروی الکتریکی را به نیروی دورانی تبدیل می کنند و باعث به حرکت درآوردن سیستم می شوند، وظیفه الکتروموتور در بالابر نیز تامین نیروی محرک دستگاه بوده که در دو نوع سه فاز و تکفاز  و در قدرت های مختلف با توجه به ظرفیت بالابر بر روی آن بسته می شود. الکتروموتورهای به کار رفته در بالابرها مشابه تجهیزاتی همچون بتونیرها می باشند. دو مشخصه مهم که الکتروموتور بر آن اساس انتخاب می گردد شامل: ۱- وزنی که بالابر قرار است حمل کند. ۲- ارتفاعی که قرار است بالابر در آن نصب گردد.

گیربکس

جهت تبدیل دور الکتروموتور به قدرت از گیربکس استفاده می کنیم، گیربکس ها مبدل و کاهنده میزان دور و بالابرنده میزان نیروی خروجی می باشند، در بالابر به دلیل جابه جایی بار با وزن زیاد، جنس و کیفیت دنده های گیربکس بسیار حائز اهمیت است. گیربکس های به کار رفته در بالابرها از نوع حلزونی می باشند از آن جهت که هنگام از کار افتادن الکتروموتور یا قطع برق گیربکس قفل گردیده و بار بر نمی گردد تا امکان به وجود آمدن حوادث از بین برود.

گیربکس موجود در بالابر ساختمانی جهت انتقال دور از الکتروموتور به کار می رود. گیربکس  به کار رفته در بالابر مصالح از نوع حلزونی می باشد که قابلیت قفل کردن دارد تا در زمان هایی که ممکن است موتور از کار بیافتد بار برنگشته و سیستم قفل شود.

وینچ (قرقره)

جهت هدایت و جمع کردن سیم بکسل و جلوگیری از پیچش و تاب خوردن آن و هدایت سیم بکسل به کار می رود. قرقره ها معمولا فولادی بوده و قابلیت پیچیده شده تا ۴۰ متر سیم بکسل در نوع معمولی آن ها وجود دارد همچنین امکان ساخت مدل های سفارشی و بزرگتر با قابلیت جمع کردن سیم بکسل در متراژهای بالا نیز میسر است.

کلید برق

ریل بالابر

جهت نصب جعبه بر روی بالابر از ریل استفاده می گردد، ریل بر روی پایه ها به وسیله پیچ نصب می گردد، به این نکته دقت کنید که انتهای ریل باید بسته باشد تا امکان در آمدن جعبه از داخل ریل از بین برود.

پولی

جعبه بالابر

تمامی تجهیزات الکتروموتور، گیربکس، وینچ و سیم بکسل بر روی قسمتی به نام جعبه بالابر سوار شده که قابلیت جا رفتن به صورت ریلی بر روی پایه های را دارا می باشد.

پایه های بالابر

جهت قرار گرفتن بالابر روی زمین از پایه استفاده می کنند. پایه های بالابر  را به طور معمول از لوله های گازی یا نبشی می سازند و دارای مقاومت زیادی می باشند. همچنین برای اطمینان از محکم قرار گرفتن و عدم کله کردن بالابر هنگامی قرار گرفتن در زیر بار، باید این پایه ها را با وزنه سنگین نمود. هر بالابر از ۲ پایه تشکیل شده است.

سیم بکسل

طنابی ساخته شده از فولاد که از قرار گرفتن هسته های مرکزی مختلف از چند کابل که در کنار هم پیچیده شده اند به وجود آمده است و در انواع تجهیزات حمل شامل چرثقیل، آسانسور، بالابرهای فروشگاهی، ساختمانی و … به کار می رود. در بالابرهای ساختمانی معمولی سیم بکسل استاندارد ۲۰ متر بوده که این مقدار قابل ارتقاء و بیشتر شدن با توجه به نوع وینچ رو دارا می باشد.

باکت

جهت حمل مصالح از قبیل شن، ماسه، گونی های سیمان و …. از باکت استفاده می گردد. باکت ها در ظرفیت های مختلف با توجه به نیروی قابل حمل توسط بالابر ساخته می شوند.

نصب بالابر ساختمانی

۱- ابتدا پایه ها، ریل و جعبه بالابر متشکل از گیربکس، الکتروموتور، وینچ یا همان قرقره که سیم بکسل بر دور آن پیچیده می شود را به محل نصب بر روی پشت بام منتقل نمایید.

۲- جهت نصب در ابتدا پایه های بالابر را به صورت برعکس در فاصله ی مناسب از هم در کنار یکدیگر قرار دهید.

۳- در مرحله بعدی باید ریل را در داخل پایه ها قرار بدهید، نحوه قرار دادن آن به صورتی باید باشد که انتهای سربسته ریل به سمت جلوی پشت بام بوده، حال می توانید پیچ ها را جاگذاری و سفت نمایید.

۴- پس از بستن ریل به پایه و محکم کردن آن بالابر را با کمک چند نفر از زمین بلند کرده و چرخانده تا به حالت عادی در بیاید.

۵- در این مرحله اقدام به سنگین کردن و گذاشتن وزنه بر روی پایه های بالابر کنید تا امکان کله کردن و سقوط بالابر از بین برود. در صورت امکان می توانید بالابر را به کف پشت بام جوش داده و سپس روی پایه های آن را سنگین کنید تا ضریب اطمینان بالا برود.

۶- جعبه بالابر رو به صورت کشوئی وارد ریل نموده و به درستی داخل ریل جا بزنید.

۷- در مرحله ی آخر انتهای ریل را با خاموت یا میلگرد ببندید تا جعبه هیچگاه از داخل ریل در نیاید.

نحوه انتخاب بالابر ساختمانی

سه مولفه مهم در انتخاب الکتروموتور بالابر

✏ توان یا قدرت الکتروموتور که در بالابرهای ساختمانی از ۲ تا ۱۰ اسب بخار متغیر است.

✏ سرعت یا تعداد دوران الکتروموتور که دو نوع ۱۴۰۰ دور و ۳۰۰۰ دور در بالابرها رایج می باشد.

✏تک فاز یا سه فاز بودن الکتروموتور

نکته: الکتروموتورهای ۳ اسب به صورت تکفاز و سه فاز قابل سفارش هست، اما الکتروموتورهای بالاتر از ۳ اسب فقط به صورت سه فاز موجود می باشند.

نکاتی که باید در خرید بالابر ساختمانی مورد توجه قرار گیرد:

برای بالابرهای ساختمانی دارا بودن ریل بلند که باعث ایجاد فاصله مناسب از ساختمان شده و مانع از گیر کردن مصالح به ساختمان می شود.

قرقره دستگاه بزرگ  باشد به صورتی که بتواند سیم را به اندازه کافی بپیچد تا از پیچیده شدن سیم دور شفت گیربکس و آسیب های بعدی جلوگیری کند.

قلاب دستگاه دارای مقاومت مناسب جهت بلند کردن بار ۴۰۰ کیلوگرمی باشد.

سیم بکسل از لحاظ کیفی و مقاومتی در سطح استاندارد باشد.

شاسی مقاومت لازم جهت تحمل بار را داشته باشد.

بالابر دارای کالسکه ته بسته یا رولیکی باشد.

کیفیت گیربکس بالابر باید در سطح مطلوبی باشد تا ظرفیت مناسب را جهت حمل بار داشته باشیم.

لوله ها و پایه های دستگاه که شاسی دستگاه را تشکیل می دهند مقاومت لازم جهت بار را داشته باشند.

نکته: در زمان انتخاب شاسی مناسب برای بالابر می بایست دقت لازم را به عمل آورد زیرا شاسي می بایست مقاومت لازم را براي بار با ظرفيت تعيين شده را داشته باشد. ساختار باكت بايد به گونه ای باشد كه ورق آن مقاومت لازم را داشته باشد و زیر  فشار دچار دفرمگي نگردد.

الکتروموتور های مورد استفاده در بالابر

– الکتروموتور موتوژن

– الکتروموتور زیمنس

– الکتروموتور الکو

– الکتروموتور چینی

نکته: در بالابرهای ساختمانی استفاده از موتورهایی با تعداد دور بالا توصیه نمی شود، زیرا این دسته از موتورها سرعت بالابرها را بالا برده و کنترل آن را مشکل می نمایند. یکی از دلایل اصلی حوادثی که در استفاده از بالابر های ساختمانی روی می دهد استفاده از موتورهای با دور بالا می باشد.

نکات ایمنی در استفاده از بالابر ساختمانی

بالابر ساختمانی یکی از خطرناکترین و حادثه آفرین ترین تجهیزات ساختمانی است، اما با رعایت اصول و نکات ساده ایمنی می توان از تمامی این حوادث جلوگیری نمود. در اینجا مجموعه ای از نکات ایمنی که حتما در هنگام استفاده باید رعایت شود را شرح می دهیم:

۱- پایه ها بالابر را با استفاده از وزنه سنگین نموده تا امکان کنده شدن و سقوط بالابر از بین برود.

۲- از بالابر ساختمانی فقط و فقط برای حمل کالا استفاده می گردد، به هیچ وجه نباید از آن برای حمل افراد استفاده نمود.

۳- در شرایط بد آب و هوایی و طوفان های شدید استفاده از بالابر به دلیل بر هم خوردن تعادل دستگاه و امکان سقوط مجاز نیست.

۴- جهت حمل و نقل و استفاده از بالابر برای جابجایی مصالح ساختمانی رعایت اصول ایمنی امری حیاتی است، بسیاری از مصالح همچون تیر آهن ها وزن بالایی داشته و حمل آن ها بدون رعایت اصول ایمنی و بسته بندی می تواند منجر به حادثه گردد.

۵- همیشه با توجه به ظرفیت بالابر با آن بار حمل کنید، قرار دادن بارهای بیش از حد همیشه حادثه آفرین خواهد بود.

تعمیر و نگهداری بالابرهای ساختمانی

۱- الکتروموتور دستگاه هر ۶ ماه یکبار توسط یک برقکار سرویس و چک گردد.

۲- در عملیات تعمیر و نگهداری از قطعات اورجینال و اصل استفاده گردد.

۳- سیم اتصال دستگاه به برق بازرسی شود تا فاقد هرگونه زدگی و آسیب دیدگی باشد.

۴- گیربکس دستگاه به صورت دوره ای چک شده و داخل آن واسکازین ریخته شود.

۵- سیم بکسل دستگاه به صورت دوره ای مورد بازدید قرار گیرد تا فاقد هرگونه زدگی، آسب دیدگی یا پیچ خوردگی باشد.

۶- در هنگام زیر بار بودن دستگاه می توان با توجه به صدای الکتروموتور و نحوه بالا کشیدن بار توسط آن به مشکلات در صورت بروز پی برد.

۷- به صورت سالانه تمامی قسمت های دستگاه چک و سرویس گردد.

قیمت بالابر ساختمانی

قیمت بالابر ساختمانی به موعلفه های مختلفی بستگی دارد و با توجه به جنس آن ، ابعاد ان و تجهیزات آن قیمت ها متفاوت خواهند بود. جهت دریافت قیمت یا مشاوره قبل از خرید و یا سفارش بالابر خانگی متحرک می توانید با شماره های درج شده سایت تماس بگیرید و از مشاوره با کارشناسان ما بهره ببرید.

لیست قیمت بالابر ساختمانی

با توجه به رو به افزایش بودن تمامی قیمت های انواع بالابر خانگی از شما عزیزان تقاضا می گردد برای اطلاع از آخرین قیمت بالابر خانگی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و با توجه به نوع بالابر و ابعاد آن از آخرین قیمت ها مطلع شوید.

 

 

راهنمایی و مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۲۸۷۶۹۸۹

واحد فروش :     ۸۸۰۶۸۴۱۴ -۰۲۱            ۸۸۲۱۶۶۹۳ -۰۲۱               ۸۸۲۱۶۷۱۵ -۰۲۱

 

شرکت پارس ایمن الکترونیک